Начало Перник Култура Културен календар на Община Перник за месец март

Културен календар на Община Перник за месец март

218

І. ЗНАЧИМИ СЪБИТИЯ

3 март – Ден на Освобождението
Национален празник на Р. България
Програма
11,00 часа Празнично шествие
от пл. „Св. Иван Рилски” до Двореца на културата
11,10 часа Ритуал за издигане на националния флаг
Слово на кмета на Община Перник и на Областния
управител на област с административен център
Перник
Празничен концерт на Духовия оркестър, Камерен
смесен хор „Иван Топалов“ и АНПТ ”Граовска
младост” при ОК Дворец на културата
пред Двореца на културата

29 март
14,00 ч. – пред Двореца на културата
„Писано яйце“ – конкурс за рисуване на яйца, с участието на ученици от
пернишките училища

ІІ. ГАЛЕРИИ

6 март
17,00 ч. – ЦПЛР – ОДК
Изложба Батика – гост Йоана Николова – по повод 8-ми март –
Международния ден на жената
Организатор: ЦПЛР- ОДК

8 март
17,00 ч. – Галерия “Кракра”
„Тя“ – обща изложба

15 март
17,00 ч. – Галерия “Артсалон”
Самостоятелна изложба живопис на Мая Бисеркова

22 март
17.00ч. – Галерия “ Любен Гайдаров ”
Изложба „Дестинация пластика“

ІІІ. МУЗЕИ

Изложби:

01 – 31 март
9,00 ч. – 17,00 ч. – Регионален исторически музей
 „Освобождението в Пернишко“ – 140 години от възстановяването
на българската държава
 „Въоръжение и снаряжение от фонда на РИМ – Перник“
 „Пришълец от палеогена“ – изложба минерали
 „Погребални практики в нашите земи от праисторията до
средновековието“ – съвместна изложба на Национален
антропологичен музей към ИЕМПАМ – БАН и РИМ – Перник

12 март
9,00 ч. – 17,00 ч. – Регионален исторически музей
„Погромът в Босилеградско през 1916 г.
1. „Българското опълчение и Руско-турската освободителна война
1877-1878 г
2. „Пътят на Самарското знаме“
1 – 31 март /по отделна програма/
100 години от Първата световна война
„Бойният път на 26 – ти Пехотен Пернишки полк в Първата световна
война“

26 – 30 март /по отделна програма/
Великден
МУЗЕЙНА РАБОТИЛНИЦА
20 – 30 март /по отделна програма/
„Великденски багри“

ІV. ТЕАТЪР
9 март
19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
„БИХТЕ ЛИ СЛЕЗЛИ ОТ ЖЕНА МИ“
Постановка: Андрей Калудов
Участват: Деси Бакърджиева, Васил Драганов, Пьотр Кшеменски, Веселин
Цанев
Гостува ДКТ – Пазарджик

15 март
19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
„ОМАЙНА НОЩ“
Постановка: Велко Кънев
Автор: Жозиан Баласко
Участват: Мария Сапунджиева, Асен Блатечки, Юрий Ангелов

20 март
19,00 ч.- Театрален салон „Георги Русев“
„РЕДКИ ТЪПАНАРИ“
Режисьор: Теди Москов
Участват: Мая Новоселска, Роберт Янакиев, Йосиф Шамли, Дайана
Михайлова, Александър Узунов, Александър Сано-Среброто, Явор
Бахаров и др.
Гостува Драматичен театър „Сава Огнянов“, гр. Русе

27 март
Международен ден на театъра
18,00 ч. – театрален салон ЦПЛР-ОДК
„Не падай духом” – по Станислав Стратиев, премиера на ДЮТ
„Мускетарите”
Организатор: ЦПЛР-ОДК
19,00 ч.- Театрален салон „Георги Русев“
„АПАРТАМЕНТЪТ“
Режисьор: Бойко Илиев
Участват: Каталин Старейшинска, Владимир Зомбори, Даниел Цочев, Таня
Пашанкова, Иван Петрушинов, Емил Котев

30 март
18,00 ч. – театрален салон ЦПЛР-ОДК
„Не падай духом” – по Станислав Стратиев
Организатор: ЦПЛР-ОДК

V. БИБЛИОТЕКИ
1 март
10,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня
Мартеницата – обредна украса за здраве – витрина
10,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня
Посланието на мартеницата – история и творческа работилница за
изработване на най-българския знак с деца от ДГ „Родолюбче”

2 март
10,00 ч. -17,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня
140 г. от подписването на Санстефанския мирен договор и
Освобождението на България от османско владичество (1878 г.) –
изложба с материали от фонда на библиотеката

VІ. КОНЦЕРТНИ ПРОГРАМИ
1 март
11,00 ч.- пред Общински младежки дом- Перник
«Мартуване» – празничен концерт на ДЮФА «Чудно оро».
Откриване изложба от Х Национален конкурс за мартеници «Пижо и
Пенда» и «Подари мартеница за добро»
Организатор: Общински младежки дом, Сдружение «Дай, бабо, огънче» и
община Перник

2 март
16,30 ч. – Регионален исторически музей
Концерт на Духовия оркестър при ОК Дворец на културата и
възпитаници на ДГ № 15 „Райна княгиня”, посветен на Деня на
Освобождението, диригент Трифон Трифонов
Организатор: ОК Дворец на културата
6 март
18,30 ч.- Общински младежки дом- Перник, голям салон
Мартенски празничен концерт –съвременни сценични изкуства
Организатор: Общински младежки дом

19,00 ч.- Театрален салон „Георги Русев“
„ БАЛКАНТО “ ТРИО ТЕНОРИТЕ – концерт
7 март
18,30 ч.- театрален салон „Георги Русев”
Мартенски празничен концерт на ДЮФА „Чудно оро” и ФА „Граово”
Организатор: Общински младежки дом

11 март
11,00 ч. – Музикално фоайе, Дворец на културата
Матине- концерт на Камерен оркестър „Орфей”, солист Зорница
Иларионова – цигулка, диригент Райчо Христов

13 март
10,30 ч. – ДГ №11„Знаме на мира”
Образователен концерт на Народния оркестър при ОК Дворец на
културата с ръководител Венцислав Андонов

20 март
10,30 ч. – ДГ №3„Пролетен цвят”
Образователен концерт на Народния оркестър при ОК Дворец на
културата с ръководител Венцислав Андонов

21 март
10,30 ч. – ДГ №14„Славейче”
Образователен концерт на Камерен оркестър „Орфей”, диригент Райчо
Христов

25 март
11,00 ч. – Галерия „Л. Гайдаров”, Дворец на културата
Матине – концерт на Камерен оркестър „Орфей”, солисти Таньо
Кондарев – виолончело и Марин Гонев – пиано, диригент Райчо Христов

29 март
18,00 ч. – Малък салон, Дворец на културата
”Фолклорът – настояще и бъдеще” – концерт на Народния оркестър
при ОК Дворец на културата, ръководител Венцислав Андонов

30 март
18,00 ч. – Общински младежки дом
„Пътеки към душата на България“ – поетичен концерт-спектакъл,
посветен на 10 години Сдружение „Дай, бабо, огънче!“

VІІ. ЧЕСТВАНИЯ, ЛИТЕРАТУРНИ ВЕЧЕРИ И ГОДИШНИНИ

13 март
17,00 ч.- Общински младежки дом- Перник, второ фоайе
20 години Общински младежки съвет – честване и награждаване на
участници в литературния конкурс за 2018 г.
Организатор: Общински младежки съвет, с подкрепата на Община
Перник, и ОбМД

15 март
18,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня
Рубрика „Тетрадката” :
„Зоната”/ антология за съвременна българска поезия/ – представяне на
книгата от основателя на издателство „Арс”, Благоевград поета Валентин
Дишев
Организатор: РБ „Светослав Минков“

21 март
17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата
„Камино: Пътят на завръщането” – автор Тихомир Иванов, музикален
поздрав – Таньо Кондарев – виолончело
Организатор: РБ „Светослав Минков“ и ОК „Дворец на културата”

VІІІ. ШОУ-ПРОГРАМИ

22 март
18,30 ч.- Общински младежки дом –Перник, сладкарница
„Мама, татко и аз” – забавно състезателно шоу
Организатор: Общински младежки дом
IX. ЧИТАЛИЩА И ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБОВЕ

1 март
9,30 ч.- ДГ №15 „Райна Княгиня”
„Бели и червени – весели, засмени”-– детски празник за Баба Марта
11,00 ч. -Посещение на „Център за социална рехабилитация и интеграция”
Организатор :НЧ ”Елин Пелин-1903”
10,00 ч. – читалището
Посрещане на Баба Марта – изложба на мартеници
Организатор: НЧ „7-ми септември-1961 г.”
10,30 ч.- детската градина в кв . Бела вода
Баба Марта дойде при нас- съвместна изява на НЧ “Пробуда – 1935 г.”,
кв. Бела вода и Дневен център за възрастни с .Извор
Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

2 март
11,00 ч.- читалня в библиотеката
Ден на Освобождението на България от османско иго – Презентация
Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

6 март
17,00 ч.- клуб на читалището
Клуб „Ателие” – програма, посветена на 8-ми март
Организатор : НЧ”Елин Пелин-1903”

7 март
14,00 ч. – читалището
Международен ден на жената – тържество
Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

8 март
14.00 ч. – читалището
Международен ден на жената – тържество
Организатор: НЧ „7-ми септември-1961 г.”
14,00 ч.- Клуб „Ален мак”

8 март- Международен ден на жената- тържество
Организатор : НЧ „Искра – 1960 г.”

9 март
10,30 ч.- читалището
„Младенци“ – Пресъздаване на обичая
Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

12 март
15,00 ч. – Клуб „Миньор“
Информационна кампания „Здраве“ – среща с д-р А. Александров
специалист „Уши, нос, гърло“
Организатор: НЧ “Миньор -2005 г.”, Перник
16,30 ч. – Клуб „Миньор“
„Благослов за тебе“ – литературно-музикален 5 o’clock.
Организатор: НЧ “Миньор -2005 г.”, Перник
20 март
16, 00 ч. – Клуб „Миньор“
Проект „Кино Европа“ – безплатна кинопрожекция на българския
игрален филм „Слава“
Организатор: НЧ “Миньор -2005 г.”, Перник
17, 00 ч.- читалищен клуб
Клуб „Надежда” – „Пролет пукна” – програма, посветена на Първа
пролет
Организатор: НЧ ”Елин Пелин-1903”г.

25 март
10,30 ч. –пред читалището
Благовещение- „Бегайте змии и гущери”- Пресъздаване на обичая
Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

26 март
16,00 ч. – Клуб „Миньор“
„Пролет бяла, пролет благотворна“ – честване на родените през месеца
Организатор: НЧ “Миньор -2005 г.”, Перник

31 март
9,00ч. – обикаляне на домовете
Лазаровден – Пресъздаване на обичая
Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода