КУЛТУРНО – ИНФОРМАЦИОНЕН СПРАВОЧНИК

М. ДЕКЕМВРИ 2017 Г.

І. ЗНАЧИМИ СЪБИТИЯ

5 декември
17,00 ч. – Кметство „Изток”, Кооперативен пазар
„Да бъде светлина “ – Тържествено запалване светлините на Коледната елха
Организатор: Кметство „Изток” и Общински младежки дом

7 декември
17,30 ч. – площад „Кракра”
”Запалване светлините на Коледната елха” – общоградски празник Организатор: Община Перник и ОК Дворец на културата

28 декември
18,00 ч. – Дворец на културата, Второ фоайе
„Спортист на годината” – церемония по награждаване на десетте найдобри спортисти на Перник
Организатор: Община Перник и Общински младежки дом

31 декември
22,30 ч. – площад „Кракра”
„Честита 2018 година” – Новогодишен концерт Организатор: Община Перник

00,30 ч. – Център за отдих на открито , кв. Изток
„Да е мирна и честита“ – Новогодишна програма за жителите на кметство
„Изток“
Организатор: Кметство „Изток” и Общински младежки дом

ІІ. ГАЛЕРИИ

4 декември
17,00 ч. – Галерия “Любен Гайдаров”
„Изкуствата в НБУ“ – VI изложба с музика и ревю на студентите от НБУ
Организатори: Художествена галерия и Нов Български университет

7 декември
17,30 ч. – изложбена зала в ЦПЛР-ОДК
«ЗИМА» – изложба от фонда на Художествена галерия – Перник, пърформънс, музикално-театрален спектакъл с участие на състави от ОДК
Организатор: Художествена галерия и ЦПЛР-ОДК

13 декември
17,30 ч. – Галерия “Кракра”, Галерия “Арт салон”
Традиционна Коледна изложба

19 декември
10,30 ч. – изложбена зала в ЦПЛР-ОДК
«Коледно антре» – изложба от картички и коледни сувенири
Организатор: ЦПЛР-ОДК

ІІІ. МУЗЕИ

ИЗЛОЖБИ 1 – 30 декември
9,00 ч.– 17,00 ч. – Регионален исторически музей
• „Въоръжение и снаряжение от фонда на РИМ – Перник“ • „Пришълец от палеогена“ – изложба минерали
• „Погребални практики в нашите земи от праисторията до средновековието“ – съвместна изложба на Национален антропологичен музей към ИЕМПАМ – БАН и РИМ – Перник
• „26-ти пехотен Пернишки полк“ – съвместна изложба на РИМ –
Перник и Дружество „Традиция“, клон „Кракра Пернишки“

16 декември
10,30 ч. – Регионален исторически музей
СЕМЕЙНА СЪБОТА -„Суровачката“

19 декември
14,00 ч. – Регионален исторически музей
МУЗЕЙНИ АТЕЛИЕТА – „С коледно настроение“- изработване на коледна украса 18 – 22 декември УРОЦИ ПО РОДОЛЮБИЕ – „Бъдни вечер“ (по отделна програма)

ІV. ТЕАТЪР

14 декември


19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
„БЕЛ АМИ“ – по Ги дьо Мопасан
Постановка: Бина Харалампиева
Сценография и костюми: Петя Стойкова
Музика: Асен Аврамов
Участват: Калин Врачански, Петър Калчев, Луиза Григорова, Герасим
Георгиев- Геро, Василена Атанасова, Алиса Атанасова, Таня Пашанкова,
Христина Караиванова, Владимир Зомбори, Васил Банов, Владимир
Димитров

19 декември


19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“ „БРАЧНИ БЕЗУМИЯ“ от Алексей Кожухаров
Постановка: Алексей Кожухаров
Сценография: Георги Георгиев
Участват: Милица Гладнишка, Милена Марова-Маца, Жанет Миовска,
Симеон Владов, Николай Тодоров, Божидар Минков

V. БИБЛИОТЕКИ

14 декември
10,00 ч. -Регионална библиотека „Светослав Минков”, Голяма читалня
„Ой, Коледо!” –коледарчета от ДГ № 2 ”Родолюбче” гостуват на
библиотеката

VІ. КОНЦЕРТНИ ПРОГРАМИ 5 декември

17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата
Концерт на Вокална група „Ванила” към Обединената школа по изкуства при ОК Дворец на културата
Организатор: ОК Дворец на културата

7 декември
18,00 ч. – театрален салон ЦПЛР-ОДК
Благотворителен концерт с участието на художествените състави на
ЦПЛР-ОДК
Организатор: ЦПЛР-ОДК

10 декември
11,00 ч. – Малък салон, Дворец на културата
Коледно матине – концерт на Духовия оркестър при ОК Дворец на културата и Хор „Родна песен” при ЦПЛР – ОДК – Перник Организатор: ОК Дворец на културата и ЦПЛР-ОДК

12 декември
17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата
Коледен концерт на ученици от класа на Невелина Станимирова към
Обединената школа по изкуства при ОК Дворец на културата

13 декември
17,00 ч. и 18.30 ч. – Малък салон, Дворец на културата
Коледен концерт на ученици от класовете на Йоана Козарева и Славена Вражалска към Обединената школа по изкуства при ОК Дворец на културата

15 декември 14,30 ч. – Театрален салон „Георги Русев“ Коледен концерт на 10 ОУ „А. Константинов“

17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата
Общ Коледен концерт на ученици в Обединената школа по изкуства при ОК Дворец на културата

19,00 ч.- Общински младежки дом, Перник-център, голям салон
„Заедно на Коледа” – празничен концерт на художествените формации в Общински младежки дом

16 декември
11,00 ч. – Малък салон, Дворец на културата
Коледен концерт на ученици от класовете на В. Милотинова, Ю. Манолова и А. Тодорова – Обединена школа по изкуства при ОК Дворец на културата

17 декември
11,00 ч. – Галерия „Л. Гайдаров”, Дворец на културата
Коледно матине- концерт на Камерен оркестър „Орфей”, диригент Райчо Христов

18 декември
19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“ Благотворителен Коледен концерт Организатор: ПМГ „Хр. Смирненски“

19 декември
18,30 ч. – Галерия “Любен Гайдаров” Концерт на Вокален ансамбъл „Агапе“
Организатори: Художествена галерия и НЧ „Миньор 2005г.“

20 декември
18,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
„В лунната стая” – Коледен театрално-музикален спектакъл по Валери Петров, съвместна инициатива на ЦПЛР-ОДК, ОК Дворец на културата” и ДТ „Боян Дановски”.

21 декември
18,00 ч. – Малък салон, Дворец на културата
”Ой, Коледо” – концерт на АНПТ ”Граовска младост” при ОК Дворец на културата с ръководител Венцислав Андонов и ДЮФА”Граовче” при ЦПЛР – ОДК – Перник

22 декември
17,30 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
Коледен концерт на формация „Майсторите на танца“

22 декември
18,30 ч. – театрален салон, Обединен детски комплекс
Коледен концерт– с участието на хип-хоп формация
Организатор: ЦПЛР-ОДК

23 декември
11,30 ч. – театрален салон, Обединен детски комплекс
„Коледно матине” – самостоятелен концерт на хор „Родна песен”
Организатор: ЦПЛР-ОДК

VII. ЧЕСТВАНИЯ, ЛИТЕРАТУРНИ ВЕЧЕРИ И ГОДИШНИНИ

6 декември
11,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
55 години Професионална гимназия по икономика – честване

VІІI. ШОУ-ПРОГРАМИ

14 декември
18,30 ч.- Общински младежки дом, Перник –център, сладкарница
„Мама, татко и аз” – забавно състезателно шоу Организатор: Общински младежки дом

18 – 20 декември
11,00 ч. – Първо фоайе, Дворец на културата
„Коледа за деца“ – празнична театрална забавачница с Дядо Коледа, приказките на Снежанка, игри и анимационни филмчета Организатор: ОбДТ „Боян Дановски“

19 декември
16,00 ч.- Кметство „Изток”
„Коледен благослов“ – Коледен празник за жителите на кметство „Изток“ Организатор: Кметство „Изток” и Общински младежки дом

21 декември
17,00 ч.- Общински младежки дом- Мошино
Коледен карнавал на хип-хоп формация „Dance squad“ и школата по класически балет
Организатор: Общински младежки дом

22 декември
17,00 ч.- Общински младежки дом- Мошино
Коледен карнавал на Спортен клуб „Едая“
Организатор: Общински младежки дом

IX. ЧИТАЛИЩА И ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБОВЕ

1 декември
10,30 ч. -читалището
Ден на хората с увреждания- беседа
Организатор: НЧ“ Светлина -1919 г “с. Студена

5 Декември
13,30 ч. – ГПЧЕ ”Симеон Радев”
Прожекция на филм и презентация за превенция на СПИН по повод
1 декември – Световен ден за борба със СПИН
Организатор : НЧ „Искра – 1960 г.”

10,00 ч.- читалището
„Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща” – представяне на традиции за празниците
Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

12 декември
11,30 ч. – X -то ОУ „Алеко Константинов”
„Зимни празници на България от Игнажден до Атанасов ден”- среща – разговор с етнолог.
Организатор : НЧ „Искра – 1960 г.”

13 декември
11,00 ч. – НЧ ”Елин Пелин-1903”
Пътешествие в традиционният празничен календар на българите
/Зимни празници/ – с участието на ученици от 7-мо ОУ ” Г.С.Раковски”
Организатор: НЧ”Елин Пелин-1903”

14 – 15 декември
10,30 ч.- библиотеката на читалището
„Работилницата на Дядо Коледа” – изработване на играчки от детството на баба и дядо
Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

15 декември
10,00 ч. – читалището
„Ръкотворие” – изложба на ръчни плетива
Организатор: НЧ „7-ми септември-1961 г.”

19 декември
18,00 ч. – НЧ ”Елин Пелин-1903”
„Бъдник за бъднини” – среща- разговор
Организатор:НЧ”Елин Пелин-1903” – клуб”Железничар”

20 декември
14,00 ч. – фоайето на читалището
„Игнажден”– пресъздаване на обичай
Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

14,00 ч. – Клуб на пенсионера „Ален мак”
Коледно тържество
Организатор : НЧ „Искра – 1960 г.”

21 декември
13,00 ч. – читалището
„Бъдни вечер“ – с участието на Фолклорна група ”Светлина”
Организатор: НЧ “ Светлина -1919 г “ с. Студена

18,00 ч. –Минна дирекция
Празничен концерт на Хор „Добри Христов“
Организатор: НЧ “Миньор 2005 г“ Перник

22 декември
15, 00 ч.- ДГ № 2”Родолюбче”- филиал кв. Бела вода
„Бъдни вечер” – представяне на зимни детски игри и занимания
Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.” и ДГ № 2”Родолюбче”- филиал кв.
Бела вода

27 декември
14, 00 ч. – НЧ „Искра-1960 г .“
Новогодишно тържество
Организатор : НЧ „Искра – 1960 г.”

28 декември
14,00 ч. – читалището
„Весела Коледа” – коледно-новогодишно тържество Организатор: НЧ „7-ми септември-1961 г.”

19,00 ч. – НЧ „Просвета-1909г.”
Коледно- Новогодишен бал на формациите към читалището Организатор: НЧ “Просвета – 1909 г.”, гр. Батановци

29 декември 13,00 ч. – пенсионерски клуб
„Новогодишно веселие” със самодейците на читалището Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

Х. ДРУГИ

7 декември
19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
„Дамасцена“ – прожекция на български игрален филм

9 декември
10,00 – 15,00 ч. – Общински младежки дом – Перник
Детски базар- от родители за родители
Организатор: Общински младежки дом с подкрепата на община Перник

18,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
„Дамасцена“ – прожекция на български игрален филм

12 – 18 декември
10,30 – 12,00 ч. – ЦПЛР-ОДК
14,30 – 16,00 ч. – ЦПЛР-ОДК
«Коледно антре» – отворени ателиета за децата на Перник за изработване на подаръци за вкъщи Организатор: ЦПЛР-ОДК