Начало Перник Култура Наситена културна програма ни очаква през месец май

Наситена културна програма ни очаква през месец май

40

КУЛТУРНО-ИНФОРМАЦИОНЕН СПРАВОЧНИК

М.  МАЙ   2019 г.

 

І. ЗНАЧИМИ СЪБИТИЯ

 

6 май

ГЕРГЬОВДЕН

ДЕН НА ХРАБРОСТТА  И  БЪЛГАРСКАТА  АРМИЯ  

 

11,00 ч.  –  пред  Двореца на културата

Концерт на Духовия оркестър при ОК Дворец на културата, диригент Трифон Трифонов

 

9 май

ДЕН НА ЕВРОПА

ДЕН НА ПОБЕДАТА

 

11,00 ч.  –  пред  Двореца на културата

Концерт на Духовия оркестър при ОК Дворец на културата, диригент Трифон Трифонов

11 май

10, 00 ч. – пред читалището – с. Мещица

XI Национален детски фолклорен конкурс “Дай, бабо, огънче”

Организатор: НЧ “П.К. Яворов-1926 г.” с.Мещица и Сдружение “Дай, бабо, огънче”

 

17,00 ч. – кв. „Тева” гр. Перник

Празник на кв. „Тева”  – концертна програма

 

13 май

14,00 ч. – Дворец на културата, Второ фоайе

Среща на Кмета на Община Перник с абитуриенти от випуск 2019 г.

Организатор: Община Перник и ОбМД

 

15 май

18,00 ч. – РБ „Св. Минков”, голяма читалня,Общински младежки дом, конферентна  зала, Галерия „Марин Гогев” кв. Изток

НОЩ НА ЛИТЕРАТУРАТА– четене на литературни произведения на съвременни автори от Балканите и Европа

Организатор: EUNIC България  и Община Перник

 

17 май

Ден на българския спорт  / по отделна програма/

 

18 май

ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА МУЗЕИТЕ

                   Програма

11,00 ч.– 14,00 ч. на„Пернишка крепост“Програма и занимания на открито

18,00 ч.-23,00 ч.  – Галерия “ Любен Гайдаров

Европейска нощ на музеите в галерия „Любен Гайдаров”– мултимедийно  представяне на фонда на галерията

Организатор:  Художествена галерия

 

19,00 ч. – Регионален исторически музей

„Един експонат – една изложба: Ферман за строежа на църквата „Св.Спас“, с. Поцърненци“

19,15 ч. – Регионален исторически музей

 „Нередактирано детство – деца на Перник“  –  изложба, посветена на 90- годишнината от обявяването на Перник за град. Награждаване на дарители и приятели на музея

10,00 ч.– 24,00 ч. – Регионален исторически музей -Ден на Отворени врати

22 май

10,00 ч. – пред храм „Св. Иван Рилски”

Молебен и курбан за здраве

Организатор: Община Перник

 

24 май

ДЕН НА БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА И КУЛТУРА И НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ – общоградско честване

 

Програма

10,00 ч. -Храм „Св. Иван Рилски“

Празничен молебен

11,00 ч. -Площад “Кракра”

– Ритуал за издигане на националния флаг

– Слово на Кмета на община Перник

– Празнично дефиле на пернишките училища

– „Талантите на Перник” – концертна програма

12,00 ч.-Галерия «Любен Гайдаров»

«90 години от обявяването на Перник за град» – изложба на СБХ – представителство Перник

 

ІІ. ГАЛЕРИИ

2 май

17,00 ч.  – Галерия “ Артсалон ”

„ Любов“ – самостоятелна изложба  на Десислава Тимова

 

9 май

  17,00 ч.  – Галерия “Любен Гайдаров”

Българската художествена школа в шрифтовото изкуство

 

16 май

17,00 ч.  – Галерия “Кракра”

„77“ –  авторска изложба на Костадин Костадинов

 

18 май

10,30 ч. – ЦПЛР-ОДК

Изложба на детски рисунки от Областен конкурс за детски рисунки „Пусть всегда, будет сольнце”

Организатор:  ЦПЛР-ОДК

 

                   22 май

17,00 ч.  – Галерия “ Артсалон ”

„Крачка в различното“ – изложба- керамика на  учители и ученици  по повод 80 години Обединено училище  „Т. Ненков“

 

17,30 ч.– ЦПЛР-ОДК

Изложба на школите по изобразително изкуство– вернисаж

Организатор:  ЦПЛР-ОДК

 

23 май

17,30 ч. – галерия на Общински младежки дом

„Генезисът на един творец” –изложба живопис на Ивайла Бързачка , ученичка на Татяна Китанова – съвместна изява на ОбМД и ЦПЛР-ОДК

 

ІІІ. МУЗЕИ

ИЗЛОЖБИ

1 – 31 май

9,00 ч.– 17,00 ч. – Регионален исторически музей

  • „Въоръжение и снаряжение от фонда на РИМ – Перник“
  • „Пришълец от палеогена“ – изложба минерали
  • „Погребални практики в нашите земи от праисторията до средновековието“ – съвместна изложба на Национален антропологичен музей към ИЕМПАМ – БАН и РИМ – Перник
  • „Стефан Бръчков – учителят, който възроди стария Перник“

10 – 15 май

 „11 май “ –  мобилна изложба

ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРОГРАМИ

УРОЦИ ПО РОДОЛЮБИЕ

1 – 31 май  (по отделна програма)

„България между Антантата и Великите сили“

„Ньойският договор“

„В тишината на храма: Храм „Св.Георги“ като част от историята на Перник“

„Книгата – история без край“

 

ІV. ТЕАТЪР

            

9 май

19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

„Недоразбраната цивилизация“ от Теди Москов

Гостува: МГТ „Зад канала“

 

16 май

19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

„Ние, Гераците“ – гостуват абсолвенти от НБУ

 

18 май

11,00 ч.Общински младежки дом, Перник-център – голям салон

 „Галената дъщеря”- Куклен театър, спектакъл на театър „Ариел”, София

Организатор:  Общински младежки дом

 

29 май

19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

„Мемоарите на един Въргал“ – авторски спектакъл на Владислав Карамфилов – Въргала

 

  1. БИБЛИОТЕКИ

8 май

10,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Отдел Краезнание

 80 години от рождението на писателката Лиляна Михайлова, автор на сценариите на известните български филми „Най-добрият човек, когото познавам”, „Грехът на Малтица”, „Дома за нашите деца”, „Неизчезващите” – витрина

 

17,30 ч. –Малък салон, Дворец на културата

„Просветното дело в Трънско от Възраждането до наши дни (1778-2018)” – представяне на  книгата  на учителя и дългогодишен директор на РБ „Светослав Минков” Иван Зрънчев – съвместна инициатива с НЧ „Елин Пелин” и Държавен архив – Перник

 

10 май

10,00 ч. – интернет адрес на Регионална библиотека „Светослав Минков” www.libpernik.net и фейсбук страницата

11 май – Празник на светите братя Кирил и Методий и Ден на библиотекаря – виртуална витрина с известни личности-библиотекари

 

16 май

10,00 ч. – 17,00 ч. – РБ „Светослав Минков”, Отдел „Краезнание

17 май – Ден на българския спорт – витрина

 

20 май

10,00 ч. –17,00 ч. –  Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня

„24 май – Празник на българския дух“ – изложба с материали от фонда на библиотеката               

                  

VІ. КОНЦЕРТНИ ПРОГРАМИ

 

8 май

10,30 ч. – ДГ №15 Райна княгиня

Образователен концерт на Камерен оркестър „Орфей” при ОК Дворец на културата,  диригент Райчо Христов

 

19,00ч. – Театрален салон „Георги Русев“

Концерт на Танцова формация „ DA Clique“

Организатор: Танцова формация „DA Clique

 

17 май

17,30 ч. – ЦПЛР-ОДК Перник

Концерт-награждаване на отличените от „Талантите на Перник”

Организатор: ЦПЛР-ОДК Перник

 

21  май

18,30 ч.  –   Галерия „Л. Гайдаров”, Дворец на културата

Концерт на Камерен оркестър „Орфей”, солисти  фагот и пиано,  диригент  Райчо Христов

 

31 май

17,30ч. – Театрален салон „Георги Русев“

Концерт на Танцова формация „Майсторите на танца“

Организатор:Танцова формация „Майсторите на танца“

 

VІІ.  ШОУ-ПРОГРАМИ

 

30 май

11,00 ч. – ЦПЛР – ОДК Перник

„Вълкът срещу козата и трите й козлета“ – мюзикъл

Музика : Хайгашод Агасян, текст : Недялко Йорданов

Организатор: V СУ „П.Р.Славейков“

 

VIII. ЧЕСТВАНИЯ , ГОДИШНИНИ И ЛИТЕРАТУРНИ ВЕЧЕРИ

 

                     9 май

17,00 ч. – НЧ „Ралица – 1969 г.”, кв. „Ралица”

50 години НЧ „Ралица – 1969 г.” честване

Организатор: НЧ „Ралица – 1969 г.” и VІІ ОУ”Георги Сава Раковски”

 

11 май

17,00 ч. – ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, с. Дивотино

Патронен празник на училището

Организатор: ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” и НЧ „Чичо Стоя -1927 г.”

 

13 май

10,00 ч. – двора на училището

Патронен  празник и Ден на отворени врати  на ХI  ОУ „Елин Пелин“

Организатор: ХI ОУ „Елин Пелин“

 

15 май

10,30 ч. – двора на училището

Патронен  празник и изпращане на абитуриенти  от VI  СУ „Св. Св. Кирил и Методий“

Организатор: VI  СУ “Св.Св. Кирил и Методий“

 

16,30 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

70 години ДГ „Родолюбче“ – честване

Организатор:ДГ „Родолюбче“

 

                 16 май

18,00 ч. – НЧ „Просвета – 1909 г.”, кв. „Църква”

110 години НЧ „Просвета – 1909 г.” честване

Организатор: НЧ „Просвета – 1909 г.” кв. „Църква”

 

22 май

10,30 ч.  – салон на НЧ „Просвета – 1909 г. гр. Батановци

135 години ОУ „Христо Ботев“ – честване

Организатор: ОУ „Христо Ботев“ гр. Батановци

 

23 май

10,00ч. – Театрален салон „Георги Русев“

80 години Обединено училище „Т. Ненков“ – честване

Организатор: Обединено училище „Т. Ненков“

 

24 май

16,00 ч. – НЧ „Пробуда -1922 г.“  с. Драгичево

140 години  ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ с. Драгичево

Организатор: ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ с. Драгичево

 

  1. ЧИТАЛИЩА И ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБОВЕ

                 

4 – 5 май

18,30 ч. –  площад на кв. Бела вода

Томина неделя  –  традиционен събор

Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода и Кметство – кв.Бела вода

 

                  6 май

10,00 ч. –  църква „Св. Георги” , кв. Бела вода

Гергьовден –  храмов празник

Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

 

10,00 ч. –   площада  –  с. Богданов дол

Пресъздаване на обичая „Премуз“ – традиционен празник на селото

Организатори: НЧ „Пробуда – 1928 г.“ и Кметство с. Богданов дол

 

                 10 май

11,00 ч. –  читалня, НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

„Библиотекар за един ден“  – Ден на библиотекаря

Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

 

13 ,00 ч. –  читалището

„Ден на библиотекаря” – посещение на деца в библиотеката – четене на   книги

Организатор: НЧ „Искра – 1960 г.”

 

18,00 ч. –  читалня, НЧ “Пробуда – 1935 г.” кв. Бела вода

„Морфология на въртенето” –  гостуват Росица Ангелова и ДФА „Агапе” при НЧ ”Миньор – 2005 г.”

Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.” и НЧ „Миньор – 2005 г.”

 

                 11 май

10,00 ч.-14,00 ч.  –  НЧ”Елин Пелин – 1903 г. ”,  библиотеката

„Ден на отворените врати” – по повод професионалния празник на библиотекарите

Организатор: НЧ „Елин Пелин – 1903 г.”

 

                15 май

12,30 ч. НЧ „Просвета – 1909г .” гр.  Батановци, библиотека

Екскурзия в библиотеката – запознаване на децата от 1-ви клас с правилата в нея

Организатор: НЧ “Просвета – 1909 г.” гр. Батановци

               

18 май

11,00 ч. – ЦПЛР – ОДК –  Перник

Областен фестивал „Пусть всегда будет солнце“, VI-то издание

Организатори: НЧ „Миньор -2005 г.“, Клуб „Приятели на Русия“ и Клуб „Встреча“

 

                 20 май 

11,00 ч. –  изложбено фоайе – НЧ “Пробуда – 1935 г.”кв. Бела вода

„За нашето АБВ”  – откриване на изложба посветена на празника на славянската писменост и култура

Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода и РИМ – Перник

 

13,00 ч. –  читалището  

„Ден на славянската писменост и култура” –  честване

Организатор: НЧ „Искра  – 1960 г.”

 

 

15,30 ч. Клуб „Миньор“, гр. Перник

„Науката и човекът“ – аудиовизуална поредица, епизод 4

Организатор: НЧ „Миньор -2005г.“

 

21 май

11,30 ч. –  НЧ”Елин Пелин – 1903 г.” , читалищен клуб

„За делото на светите братя” – среща разговор с ученици от 3 – ти клас                                   

Организатор: НЧ „Елин Пелин – 1903 г.”

 

                22 май 

12,30 ч. –  площада, кв. Бела вода

Курбан за здраве по повод годишнина от голямото земетресение

Организатор: Кметство и  НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

 

14,00 ч. – площада, с. Дивотино

Курбан за здраве по повод земетресението от 22 май 2012 г.

Организатор: кметство и НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.” с. Дивотино

 

                  24 май

18,00 ч. – пред читалището

Ден на село Дивотино – празничен концерт

Организатори: НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.” и Кметство с. Дивотинo

                   27 май

15,30 ч.Клуб „Миньор“, гр. Перник

„Атлас – новото познание за познатите страни“ – съвременен дайджест (ежемесечен информационен бюлетин – Дания)

Организатор: НЧ „Миньор -2005г.“