Начало Перник Култура „Сурва“ – пъстрата българска приказка започва. Вижте графика на традиционните сувракарски игри...

„Сурва“ – пъстрата българска приказка започва. Вижте графика на традиционните сувракарски игри в Пернишко

419
Графикът на традиционните зимни сурвакарски игри в Пернишки регион. Огънят ще лумне в 57 населени места: Перник-19 населени места, Брезник-12 бр., Радомир-9, Земен-9, Ковачевци-8.
ОБЩИНА ПЕРНИК
ДАТА: 13 януари 2019 г. /неделя/
14 януари 2019 г. /понеделник /
1. село Люлин – НЧ “Христо Ботев – 1961 г.”
13.01.2019 г. – н. ч.: 17:00 ч. фолклорен концерт-оркестър.
18,30 ч.-19:00 ч. Разиграване на ритуала „ Посрещане на сурвакари в дома“, запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.
място: на площада пред читалището
14.01.2019 г.- н. ч.: 08:00 ч.–15:00 ч. обхождане на къщите в селото.
2. село Лесковец – НЧ “Солидарност -1930 г.”
13.01.2019г.–н.ч.:18,00ч.–събиране на групата, среща със сурвакарската група от с. Богданов дол и запалване на сурвакарски огън и игри на площада.
14.01.2019г.–н.ч.: 09:00 ч.-14:00ч.– обхождане на къщите в селото от сур.
3. село Богданов дол – НЧ “Пробуда-1928 г.”
13.01.2019г.–н.ч.:17:00ч.–събиране на групата и отпътуване за с. Лесковец.
14.01.2019 г.–н.ч.: 08:00 ч. – 14:00 ч. – обхождане на къщите от сурв. група.
4.град Батановци – НЧ “Просвета – 1909 г.”
13.01.2019 г.–н.ч.: 18:00 ч. – концерт на народен оркестър “Батановци”
н.ч.:17:30 –събиране на групата и отпътуване за с. Черна гора
н.ч.: 20:00 ч.-запалване на ритуален огън и среща със сурвакарската група от с. Копаница.
място: на площада при гарата
14.01.2019 г.-н.ч.: 08:00 ч.-18:00 ч. обхождане на къщите от сурв. група
5. село Витановци– НЧ “Отец Паисий – 1928 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 17:30 ч.- събиране на сурвакарите и отпътуване за среща с група от с. Мещица.
място: пред читалището.
14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – 15:00 ч. – обхождане на къщите от сур.група
6. село Черна гора – НЧ “Наука – 1967 г.”
13.01.2019 г.–н.ч.: 18:00 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски игри. Посрещане на сурвакарската група на град Батановци.
място: на площада в с.Черна гора.
14.01.2019 г.–н.ч.: 08:00 ч.–15:00 ч.–обхождане на къщите в селото.
7. село Ярджиловци – НЧ “Христо Ботев – 1940 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.:19:00 ч. – запалване на ритуален огън, среща на сурв. групи от Горна и Долна махала на село Ярджиловци и сурвакарски игри.
Забележка: Сурвакарската група на Кръстина махала – отделно запалва ритуален огън в махалата си, не участва заедно с другите две сурв. групи
място: на площада пред читалището
14.01.2019 г.–н.ч.: 08:00 ч.–14:00 ч.–обхождане на къщите в селото.
н.ч.: 14:30 ч. – среща на трите сурвакарски групи от селото
място: в двора на училището
8. село Зидарци – НЧ “Васил Левски – 1975 г.”
13.01.2019 г. –н.ч.: 19:00 ч. запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.
14.01.2019 г.–н.ч.: 09:00 ч.–16:00 ч.–обхождане на къщите от сур. група
9. село Мещица – НЧ “Пейо К. Яворов – 1926 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00-събиране на групата и посрещане на сурвакарската група на с. Витановци.
място: пред читалището.
14.01.2019 г.–н.ч.: 08:30 ч.–17:30 ч.–обхождане на къщите от сур.група
10. село Дивотино – НЧ “Чичо Стоян – 1927 г.”
13.01.2019 г. – не се разиграват сурвакарски игри
14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. 16:30 ч. – обхождане на къщите в селото от сурвакарската група. Тръгват от махала “Бреста”
н.ч.:13: 30ч.-площада пред “Ханчето”- ритуала “Сурвакарска сватба”
н.ч.: 15: 00 ч. – кулинарна изложба
място: малък салон на НЧ “Чичо Стоян – 1927 г.”
н.ч.: 16:00 ч.-18:00 ч. – фолклорен концерт
място: на площада в селото
н.ч.: 18:00 ч.-посрещане на сурв. група, ритуален огън, сурвакарски игри
11. кв. „Бела вода”, гр. Перник – НЧ “Пробуда – 1935 г.”
13.01.2019 г.-н.ч.: 19:30 ч.-събиране на групата.
20,45 ч. –разиграване на ритуала “Сватба”, запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.
21:15 ч. – Закриване на местна “Сурва”, Ритуално закриване на първи ден от местна сурва.
място: пред читалището
14.01.2019 г.–н. ч.: 08:30ч. до 16:30 ч. обхождане на къщите в селото.
12. село Драгичево – НЧ “Пробуда – 1922 г.”
13.01.2019 г. -н.ч.: 09:00 ч. -обхождане на къщите от сурвакарската група.
18:00 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски игри.
място: на площада пред читалището в селото.
14.01.2019 г.н.ч.: 09:00ч.- 15:00 ч.–продължаване с обхождане на къщите от сур.група
13. село Голямо Бучино – НЧ “Люлински изгрев – 1903 г.”
13.01.2019г
13. 01. 09-17,00 ч- обхождане на къщите на с. Мало Бучино
н.ч.:17:45- „Сурвакарска магия”-ритуално откриване на местната Сурва.-запалване на ритуален огън и сурвак. игри
място: на площада в селото
14.01.2019 г.–н. ч.: 08:00 ч.–15:00 ч.-обхождане на къщите от сур.група
14. село Расник – НЧ “Димитър Полянов – 1927 г.”
13.01.2019 г.–н.ч.: 18: 30 ч.–събиране на групата.
19:00 ч-19:30 ч –посрещане и среща на сурвакарските групи от с. Сопица, Велковци и Расник. Гостува и бабугерска група от с. Брежани, област Благоевград.
място: на площада в Расник.
14.01.2019г.–н.ч.:08: 00 ч.- 14:00 ч.- обхождане на къщите в селото от сур.група
14.01.2019 г.-12:00 ч. играят на площада
15. село Селищен дол
13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00 ч. – събиране на групата, запалване на ритуален огън и сурвакарски игри. Посрещат групата от село Слаковци.
14.01.2019г.- н.ч.:09:00ч.–12:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сур.група
16. село Вискяр – НЧ “Св.Св.Кирил и Методий – 1933 г.”
12.01.2019 г.–н.ч.: 18:00 ч. събиране на групата пред читалището. Гостуват децата от Център за настаняване от семеен тип- запалване на огън и сурвакарски игри, обхождане на къщите.
14.01.2019 г.-н.ч.- не се играе.
17. село Кралев дол – НЧ “Св.Паисий Хилендарски – 1927 г.”
13.01.2019 г. – не се разиграват сурвакарски игри
14.01.2019г.–н.ч.:06:00ч.–16:30ч.-обхождане на къщите от мечкарс.група
н.ч.:17:00 ч. – запалване на ритуален огън и мечкарско хоро.
Закриване на местните зимни сурвакарски игри.
място: площада пред читалището
18. кв. “Църква”, Перник- НЧ “Просвета-1909 г”.
13.01.201 г.- н. ч.: 17:30. Събиране на групата на Кралевски път и дефиле по централната улица до площада пред читалището.
18:00 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски игри. Фолклорна програма.
14.01.2019 г.–н. ч.: 09:00 ч.- 15:00 ч.-обхождане на къщите в квартала.
19.VI-то СУ «Св. Св. Кирил и Методий» град Перник
13.01.2019 г.- н.ч.: 17:00 ч.- запалване на ритуален огън и сурвакарски игри в двора на училището..
13.01. 2019 г.-18:00 ч.-Обхождане на къщите в квартала от сурв. група.
14.01.2019 г. –не излизат.
ОБЩИНА БРЕЗНИК
ДАТА: 13 януари 2019 г. /неделя/
14 януари 2019 г. /понеделник/
1. село Бегуновци – НЧ “Просвета – 1922 г.
13.01.2019 г. – н.ч.: 19:00 ч. – сурвакарската група отпътува и гостува на село Непразненци, запалване на ритуален огън и сур. игри между двете групи
място: на площада в село Непразненци
14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – обхождане на къщите сур.група
организира: кметство и НЧ „Просвета – 1922 г.” с. Бегуновци
2. село Велковци – НЧ “Граовска пробуда – 1928 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00 ч. – отпътуване и гостуване на сурвакрската група в село Расник, среща между на сур. групи от с. Сопица, с. Велковци и с. Расник
място: на площада в село Расник
14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. до 15:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Граовска пробуда – 1928 г.” с. Велковци
3. село Сопица – НЧ “Светлина – 1932 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00 ч. – събиране и отпътуване за с. Расник, среща между сур. групи от с. Расник, с. Велковци и с. Сопица
място: на площада в село Расник
14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство с. Сопица и НЧ „Светлина – 1932 г.”
4. село Слаковци – НЧ “Искра – 1932 г.”
13.01.2019 г.н.ч.: 18:30 ч. – събиране на сур. група, отпътуване и гостуване на село Селищен дол
място: на площада в село Селищен дол
14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – 13:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Искра – 1932 г.” с. Слаковци
5. село Ноевци – НЧ “Пробуда – 1931 г.”
13.01.2019 г. – не се разиграват сур. игри
14.01.2019 г. – н.ч.: 07:00 – 17:00 ч. – обхождане на къщите в село Ноевци
18:00 ч. – запалване на сур. огън, празнична заря и посрещане на сур. група от Габров дол
място: на площада пред читалището
организира: кметство и НЧ “Пробуда – 1931 г.“, с. Ноевци
6. село Садовик – НЧ “Дебелец – 1932 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00 ч. – събиране на групата и гостуване на сур. група в село Ребро.
място: на площада в село Ребро
19:00 ч. – връщане на сур. група, запалване на огън и сур. игри
място: на площада в село Садовик
14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Дебелец – 1932 г.“, с. Садовик
7. село Гигинци – НЧ “Искра – 1952 г.
13.01.2019 г. – н.ч.: 21:00 ч. – запалване на ритуален огън. Гостуват сур. групи от селата Беренде, Елов дол и Чепино.
място: на площада в село Гигинци
14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. – 14:00 ч. – обхождане на къщите в селото.
организира: кметство с. Гигинци и НЧ “Искра – 1952 г.”
8. село Кошарево – НЧ “Пробуда – 1927 г.
13.01.2019 г. – н.ч.: 22:00 ч. – запалване на ритуален огън и сурвакарски
игри. Гостува сур. група от село Банище.
място: на площада в селото
14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Пробуда – 1927 г.“ с. Кошарево
9. село Долна Секирна – НЧ “Иво Войвода – 1928 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 20:00 ч. – 22:00 ч. – запалване на ритуален огън. Среща на сурвакарските групи от селата Чепино, Елов дол, Банище.
място: на площада в селото
14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Иво Войвода – 1928 г.“ с. Д. Секирна
10. село Банище – НЧ “Просвета – 1928 г.”
13.01.2019 г.– н.ч.: 20:00 ч. – събиране на групата, отпътуване и гостуване на сур. групи от село Долна Секирна и Кошарево.
14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – гостуване и обхождане на къщите в с. Ръждавец от сур. група и връщане и обхождане на къщите от с. Банище
организира: кметство и НЧ „Просвета – 1928 г.”
11. село Непразненци
13.01.2019 г. – н.ч.: 19:30 ч. – запалване на ритуален огън, гостува сур. група от село Бегуновци и сур. игри между групите
място: на площада в село Непразненци
14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – 14:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметството на с. Непразненци
12. село Ребро
13.01.2019 г. – н.ч.: 18:30 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри с гостуващата група от с. Садовик.
място: на площада в селото
14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. – обхождане на къщите в селото
Организира: кметството на с. Ребро
13. град Брезник – НЧ “Просвещение 1870”
19.01.2019 г. /събота/ – ХVІ Маскараден фестивал “СУРОВА БРЕЗНИК’ 2019
място: пл. „9-ти септември” град Брезник /площада пред читалището/
н. ч.: 14:00 ч. – Официално откриване
14:15 ч. – дефиле на групи от Брезнишко, региона и гостуващи групи
18:00 ч. – запалване на кладата и ритуален танц на сурвакарите
18:15 ч. – празнична заря и закриване
18:30 ч. – Закриване на ХVІ Маскараден фестивал „Сурова Брезник” 2019
ОБЩИНА РАДОМИР
ДАТА: 13 януари 2019 г. /неделя /
14 януари 2019 г. /понеделник/
1. кв.”Върба”, град Радомир – НЧ “Христо Ботев – 1928 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 17:00 ч. – празнична програма, запалване на ритуален огън и сур. игри
н.ч.: 19:00 ч. – 12:00 ч. – обхождане на квартала
място: на площада в квартала
14.01.2019 г. – н. ч.: 06:00 ч. – 12:00 ч. – обхождане на къщите от сур.
организира: НЧ “Христо Ботев – 1928 г.“ кв.”Върба”, гр. Радомир
2. село Друган – НЧ “Благой Гебрев – 1905 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.:17:00 ч. – празнична програма с народната певица Таня Дупаринова
н.ч.: 17.30 ч. – среща на сурвакарските групи от селата Друган и Джерман, запалване на сур. огън
н. ч.: 18:00 ч. – 19:30 ч. – празнична програма с танцов състав от град Бобов дол, танцов състав „Нартан”, кв. „Църква”, град Перник, концерт на Георги Гьолски и заря
място: на площада пред читалището
14.01.2019 г. – н. ч.: 06:00 ч. – обхождане на къщите от сур. група
организира: кметство и НЧ “Благой Гебрев – 1905 г.” в село Друган
3. село Стефаново – НЧ “Напредък – 1915 г. ”
13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00 ч. отпътуване на сур. група за село Копаница
място: на площада в село Копаница
н.ч.: 19:30 ч. – връщане на сурвакарската група в село Стефаново, запалване на ритуален огън и сур. игри, гостува групата от село Прибой
14.01.2019 г. – н.ч.: 07:30 ч. – 15:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ ”Напредък – 1915 г.”, с. Стефаново
4. село Копаница – НЧ “Христо Ботев – 1928 г.”
13.01.2019 г. – н. ч.: 18:00 ч. – гостува сур. група от село Стефаново, запалване на ритуален огън и сур. игри
място: на площада в село Копаница
20:00 ч. – отпътуване и среща със сур. групата в град Батановци
14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – 14:00 ч. обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Христо Ботев – 1928 г.“ село Копаница
5. село Кондофрей – НЧ “Просвета – 1928 г.”
13.01.2019 г. – не се разиграват сурвакарски игри
14.01.2019 г. – н. ч.: 08:00 ч. –17:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Просвета – 1928 г.”, с. Кондофрей
6. Ромска сурвакарска група, кв.”Бащевица” – град Радомир
13.01.2019 г. – н. ч.: 18:30 ч. – запалване на сурвакарски огън и сур. игри.
14.01.2019 г. – н.ч.: 07:00 – 16:00 ч. – обхождане на град Радомир
организира: ромска сурвакарска група
7. село Извор – НЧ „Отец Паисий – 1927 г.”
13.01.2019 г. – не играят сурвакарски игри
14.01.2019 г. – 10:00 ч. –14:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и сдружение „Сурвакарска група” село Извор
8. село Прибой – НЧ „Светлина – 1936 г.”
13.01.2019 г. – н. ч.: 16:00 ч. – събиране на сур. група и обхождане на селата Бобораци и Петрово
н.ч.: 19:30 ч. – запалване на ритуален огън и отпътуване за село Стефаново
14.01.2019 г. – н. ч.: 08:00 ч. – обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ „Светлина – 1936 г.”
9. село Долни Раковец – проведени сурвакарски игри на 01.01.2019 г.
10. град Радомир
19.01.2019 г. /събота/ – Общински сурвакарски празник ”Сурва в Радомир” 2019
място: пл.”Свобода” – град Радомир
н. ч.: ………. – Откриване на изложба Традиционни ястия от Радомирско
н.ч.: ……… – “Сурва в Радомир” – маскарадно шествие на сурвакарски групи
ОБЩИНА ЗЕМЕН
ДАТА: 13 януари 2019 г. /неделя/
14 януари 2019 г. /понеделник/
1. град Земен – Сурвакарска група при НЧ “Светлина – 1924 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 17:00 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри
място: на площада в града
н.ч.: 19:00 ч. – отпътуване и гостуване на групата от с. Светля
н. ч.: 20:00 ч. – обикаляне на къщите
14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. 12:00 ч. – посещение на къщите в града
12:00 ч. – сурвакарски игри на площада
организира: НЧ “Светлина – 1924 г.“ и кметство гр. Земен
2. град Земен – Сурвакарска група от гр. Земен.
13.01.2019 г. – н.ч. 17:00 ч. – запалване на ритуален огън на площада.
н.ч.: 18: 00 ч. – обиколка на къщите по града.
14.01.2019 г. – н.ч.: 09:00 ч. – Обиколка на къщите за здраве.
н.ч.: 12:00 ч . – сурвакарски игри на площада.
3. село Пещера – НЧ “Крюгер Николов – 1922 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 17:00 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри
18:00 ч. – гостуват на село Лобош
14.01.2019 г. – н.ч. 8:00 ч. – 12:00 ч. обхождане на къщите в село Пещера
организира: кметство и НЧ „Крюгер Николов – 1922 г.” с. Пещера
4. село Елов дол – НЧ “Светлина – 1929 г. ”
13.01.2019 г. – н.ч.: 16:00 ч. – събиране на групата от двете махали
н.ч.: 18: 00 ч. – запалване на ритуален огън и игри.
място: на площада в с. Елов дол
н. ч.: 20:00 ч. – 22:00 ч. – отпътуване и гостуване на селата Сирищник, Беренде, Лобош, Долна Секирна и Гигинци
14.01.2019 г. – обикаляне на къщите за здраве
организира: кметство и НЧ „Светлина – 1929 г.”
4. село Габров дол – НЧ “Христо Ботев – 1928 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 20:00 ч. – събиране на групата
21:00 ч. – посрещане на сур. група от село Чепино, запалване на ритуален огън и сурвакарски игри
място: на площада в селото
14.01.2019 г. – н.ч.: 10:00 ч. – обхождане на къщите в селото от сур.група 18:00 ч.- гостуване на сурвакарската група в село Ноевци
организира: кметство и сурв. група при НЧ “Христо Ботев – 1928 г.“
5. село Дивля – НЧ “Надежда – 1898 г.”
13.01.2019 г.– н.ч.: 20:00 ч. – запалване на ритуален огън и сурв. игри
място: на площада в селището
н.ч.: 20:30 ч. обхождане на къщите в селото от сурвакарската група
14.01.2019 г. – н.ч.: 11:00 ч. – сурвакарски игри
организира: кметство и НЧ “Надежда – 1898 г.“, с. Дивля
6. село Беренде – НЧ “Никола Вапцаров – 1945 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 19:00 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри
в. ч.: 21:30 ч.- гостуват на село Гигинци
н. ч.: 00:00 ч. – посрещане на сурвакарската група от с. Елов дол, празнична заря
място: на площада в селото
организира: кметство и НЧ „Никола Вапцаров – 1945 г.”
14.01.2019 г. – н. ч.: 09:00 – 14:00 ч. – обхождане на къщите в селото.
7. село Мурено – НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1949 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 19:00 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри
място: на площада пред читалището
организира: кметство и НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1949 г.”
14.01.2019 г. – не се разиграват сурвакарски игри
8. село Горна Врабча – “Христо Смирненски – 1946 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 19:00 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри
място: на площада пред читалището и обхождане на къщите в селото
организира: кметство и НЧ „Христо Смирненски – 1946 г.”
14.01.2019 г. – не се разиграват сурвакарски игри
9. град Земен НЧ „Светлина – 1924 г“ и община Земен
9 /16/ март 2019 г./събота/ – Общински сурв. празник, град Земен
н. ч.: 13:00 ч. – Официално откриване и дефилета на сур. групи от община Земен и гостуващи групи
място: пред читалището и младежкия дом
ОБЩИНА КОВАЧЕВЦИ
ДАТА: 13 януари 2019 г. /неделя/
14 януари 2019 г. /петък/
1. село Ковачевци – НЧ “Георги Димитров – 1928 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.:18:00 ч. – запалване на ритуален огън и обикаляне на къщите за здраве и берекет, гостува сур. група от село Сирищник
14.01.2019 г. – н.ч: 09:30 ч. – посрещане на сур. групи от с.
Сирищник, Светля и Ракиловци, сур. игри и празнична програма
място: на площада пред читалището
организира: община Ковачевци и НЧ “Георги Димитров – 1928 г.“, с. Ковачевци
2. село Косача – НЧ “Лазо Стоянов – 1927 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00 ч. – запалване на ритуален огън и сур.игри
място: на площада пред читалището
14.01.2019 г. – н. ч.: 09:00 ч. – обхождане на селото
н.ч.: 12:00 ч. – отпътуване за село Ковачевци
организира: кметство и НЧ “Лазо Стоянов – 1927 г.“, с. Косача
3. село Сирищник – НЧ “Алеко Константинов -1899 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 18:00 ч. – запалване на ритуален огън, сур. игри, обхождане на “Денева махала”.
н.ч.: 18:30 ч. – отпътуване и гостуване в село Ковачевци
н. ч.: 20:00 ч. – връщане и посрещане на сур. група от Елов дол
14.01.2019 г. – н.ч.: 08:00 ч. – 9:30 ч. – обхождане на къщите в селото
н. ч.: 09:30 ч. – гостуват на село Ковачевци
организира: кметство и НЧ “Алеко Константинов -1899 г.“ с. Сирищник
4. село Светля – НЧ “Светлина – 1932 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.:18:30 ч. – запалване на ритуален огън и сур.игри
н. ч.: 19:00 ч. – гостува сур. група при читалището от град Земен
н.ч.: 20:30 ч. – гостуват на сурвакарската група от село Лобош
н.ч.: 21: 00 ч. – посрещат сурвакарската група от село Чепино
място: на площада пред читалището
14.01.2019 г. – н. ч.09:00 ч.: отпътуване и гостуване на село Ковачевци
н. ч.: 10:00 ч. – 12:30 ч.- обхождане на селото от сур. група
организира: кметство и НЧ ”Светлина – 1932 г.” с. Светля
5. село Калище – НЧ “Методи Андонов – 1927 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.: 19:30 ч. – 00:00 ч. – запалване на огън и сур. игри
14.01.2019 г. – н.ч. 08:00 ч. – 10:00 ч. – обхождане на селото от сур. група
организира: кметство и НЧ “Методи Андонов – 1927 г.”
6. село Лобош – НЧ “Ведрина – 1928 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.:18:30 ч.- запалване на ритуален огън и сур. игри
н.ч.: 19.00 ч. – посрещат сурвакарската група от село Чепино
н. ч.: 20:00 ч. – посрещат сурвакарската група от село Елов дол
н. ч.: 20:30 ч. – посрещат сур. група от село Светля
място: на площада в селото
14.01.2019 г. – н.ч.: 09:30 ч.- 13:00 ч.- обиколка на къщите в селото
организира: кметство и НЧ “Ведрина – 1928 г.“
7. село Ракиловци – НЧ “Селска пробуда – 1927 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.:18:00 ч. – запалване на ритуален огън и обхождане
място: на площада в селото
организира: кметство и НЧ “Селска пробуда – 1927 г.“, с. Ракиловци
14.01.2019 г. – н.ч.9:00.ч.- отпътуване и гостуване на сурвакарската
група в село Ковачевци
8/. село Чепино – НЧ “Гео Милев – 1936 г.”
13.01.2019 г. – н.ч.:17:00 ч. – запалване на ритуален огън и сур. игри
н.ч.: 19:00 ч. – гостуване на сурвакарската група в село Лобош
н.ч.: 21:00 ч. – гостуване на сур. група в селата Светля, Габров дол, Долна Секирна и Гигинци.
14.01.2019 г. – н.ч .09:00 ч. – обиколка на селото за здраве и берекет.
организира: кметство и НЧ ”Гео Милев – 1936 г.” с. Чепино